sobota, 19 grudnia 2009

Na fali śnieżynkomanii


Ogromnym zaskoczeniem (bardzo miłym) był dla mnie duży odzew po ostatnich dwóch postach śnieżynkowych oraz kursiku, dostała dużo maili i sporo komentarzy, chociaż nie pokazałam niczego odkrywczego. Myślę, że udało mi się przekonać sporo osób, że samodzielne zrobienie takich motywów leży w granicach możliwości każdej z nas, a przy tym jest świetną zabawą! 
Na życzenie powstał zatem nowy wzorek na śnieżynkę - użyłam go do ozdobienia lnianego buta na sosnowe gałązki (drugi motyw od góry). Schemat i opis znajduje się
oczywiście zachęcam do spróbowania. Zapraszam także do odwiedzenia
dzieł Waszego autorstwa, kolejne zdjęcia pojawią się tam niebawem. Czekam na dalsze fotografie!

Bucik, który pokazuję ma ok.65cm wysokości, uszyty jest z grubego lnu i ociepliny. Wzór koronkowej bordiury (bardzo łatwej do wykonania) pochodzi stąd.

Natomiast tym osobom, które nie próbowały dotąd zmierzyć się z szydełkowaniem, a chciałyby samodzielnie od zera zapoznać się z tym ciekawym rzemiosłem, polecam książkę, o której już wspominałam wprawdzie, ale może nie wszyscy zainteresowani przeczytali. Jest to ta książka i trudno o lepiej napisany podręcznik.
Pozdrawiam ciepło w ten mroźny grudniowy wieczór:)

niedziela, 13 grudnia 2009

Śnieżynka mini dla opornych - wzór i kursik
Wśród komentarzy do poprzedniego postu były głosy, że śnieżynki szydełkowe są trudne, nie dla osób o zaledwie podstawowych umiejętnościach. Tymczasem nawet mnie - naprawdę początkującej (zrobiłam dotąd zaledwie kilka małych serduszek oraz bikini:) - jednak udało się.
Chcę dzisiaj udowodnić, że każda osoba umiejąca zrobić na szydełku tylko łańcuszek, oczko ścisłe, półsłupek i słupek ( a są to umiejętności do nabycia w jeden wieczór)  poradzi sobie z wykonaniem takiej śnieżynki. Parę osób miało ochotę na mały kursik. Z myślą o jednych i drugich zaprojektowałam prostą do wykonania śnieżynkę (zdjęcie poniżej) wraz z obrazowym kursikiem krok po kroku.

Wzór i kursik znajdują się
TU
Mini Snowflake Free Pattern and tutorial in English
HERE


Zachęcam do spróbowania! W razie pytań postaram się pomóc (pytania, uwagi proszę kierować pod niniejszy post).
Ostrzegam, że robienie śnieżynek niesamowicie wciąga!
Oto  jeszcze jedna śnieżynka mojego autorstwa, wczoraj wieczorem wzięłam szydełko do ręki i z głowy powstał taki wzorek:

Większy od poprzedniego o jedno okrążenie i równie prosty do wykonania.
Gorąco zachęcam do spróbowania, bo kiedy, jak nie w czasie świątecznym  ma się ku temu równie silną motywację!

Miło mi, że  kursik został wzmiankowany na blogach
Noelka
tu dziewczyny pokazały swoje wersje:

sobota, 5 grudnia 2009

Po prostu zrób śnieżynki


Dzisiejszy post jest ze specjalną dedykacją dla artdeco, miłośniczki śnieżynkowych kształtów :) 

W sztuce szydełkowania jestem początkująca. Postanowiłam dla celów ćwiczebnych zmierzyć się z techniką szydełkowania po okręgu i tak z dostępnych wzorów powstała pierwsza śnieżynka. Potem następna. A potem, po jednej - dwie co wieczór, nastukałam ich cały worek, ponieważ okazało się to całkiem proste.


Śnieżynki rozeszły się po całym domu, najwięcej ozdobiło okna w jadalni. Okien w pełni nie pokazuję, bo za nimi stoją chwilowo rusztowania tynkarskie:)

Część trafiła do sypialni, gdzie zamieszkały na pelmelu i zasłonach. Ich widok wpływa bardzo kojąco:) Za tym oknem też stoją rusztowania.Motywy zrobiłam ze zwykłej śnieżnobiałej nici bawełnianej. Utrwaliłam je na krochmal. I tu są dwie szkoły: niektórzy takie wykrochmalone gwiazdki dodatkowo prasują, żeby były idealnie płaskie i gładkie, ja pominęłam ten etap, ponieważ zależało mi na zachowaniu odrobiny tekstury.
 
Śnieżynki to bardzo klasyczny motyw świąteczny i zimowy, prosty i skromny. Lubię je w każdej technice. Zrobione na szydełku mogą ozdobić świąteczne nakrycie stołu czy prosto opakowany prezent (np.w szary papier i sznurek lniany) lub być po prostu miłym akcentem dekoracyjnym w domu. A ich zrobienie jest naprawdę nieskomplikowane!